YEMEKHANE TEMİZLİĞİ

YEMEKHANE TEMİZLİĞİ

Otel, Restaurant, Villa gibi sosyal tesislerin yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan ocakların ve bunların üzerinde bulunan bacaların yemek kızartma buharıyla oluşan yağlı tabakanın temizlenmesi ve sanitasyonu (Güvenli ve hijyenik kullanılması için yapılan işlemler)

Ocaklarda pişmekte olan yemeğin üzerine buharın sıcaklığıyla baca içinde oluşan ve kavukçuklaşan yağların ocak üzerindeki yemeğe düşerek zehirlenmeye yol açmasını önlemek için Alyans Grup olarak titiz bir çalışma yürütürüz.

Ağır yağ kokusunun mekana sinmesi ve kalıcı pis kokunun konuklarınızı ve müşterilerinizi rahatsız etmesini önlemek ve atık yağların zamanla baca içersinde bakteri üretmeleri ve mekanın hijyenini bozmasını engellemek gerekir.

Baca içinde yoğunlaşan yağ tabakasının doluluk oranının çok olması nedeniyle yemek ve kızartma buharının dışarı atılmasını sağlayan havalandırma motorunun (salyangozun) yapraklarının da yağ tabakasıyla dolarak gerekli randımanı vermemesi gereksiz elektrik sarfiyatına sebep olur. Havalandırma motorunun zorlanmadan dolayı yanması bacanın atık buharının çekemeyecek duruma gelmesini önlemek şarttır.

En önemlisi ve tehlikesi yangın çıkma olayına sebebiyet vermesidir. Kauçuklaşan atık yağlar çok yanıcıdır ve bu durumda yanan bacaya müdahale etmek çok zordur. Baca sıcaklığı artarak devam eder ve etrafındaki elektrik tesisatlarını yakabilir.

Bu tür yağlı bacaların temizlenmesi kanuni açısdan da zorunlu tutulmuştur. Yoğunluk ve yağ oluşum popülasyonuna göre periyodik bakım ve temizliğini yaptırmak mecburi ve gereklidir.